Blackboard ana sponsorluğundaki “en iyiler” sıralamasında Türkiye’den 5 Türk Üniversite var

0
238

Blackboard ana sponsorluğundaki “en iyiler” sıralamasında Türkiye’den 5 Türk Üniversite var.

Times Higher Education, önde gelen e-eğitim ve uzaktan eğitim teknolojileri ve çözümleri şirketi Blackboard ana sponsorluğunda ilk kez, BRICS ve Gelişmekte olan Ülkeler En İyi Üniversiteler 2014 Sıralamasını hazırladı. İlk 100 listesinde 5 Türk Üniversitesi yer alıyor.

Times Higher Education, her yıl hazırladığı Dünya Üniversite Sıralamasına ek olarak bu yıl BRICS ve Gelişmekte olan Ülkeler En İyi Üniversiteler Araştırmasını yayınladı Bugün dünyanın en iyi üniversitelerinden yüzde 72’si tarafından tercih edilen, önde gelen e-eğitim ve uzaktan eğitim teknolojileri ve çözümleri şirketi Blackboard ise Times Higher Education BRICS ve Gelişmekte olan Ülkeler En İyi Üniversiteler Araştırması’nın ana sponsoru oldu.

Thomson Reuters’in ölçekleme analiz metotlarıyla katkı sağladığı global araştırma, dünya standartlarında bir üniversite olmak için gereken 5 başlıkta toplanan- öğretim/öğrenim ortamı, araştırma, kaynak gösterilme, inovasyon ve uluslararası görünüm- 13 performans göstergesi çerçevesinde hazırlandı. Global araştırmada Türkiye’den Boğaziçi Üniversitesi (5’inci), İstanbul Teknik Üniversitesi (7’nci), Ortadoğu Teknik Üniversitesi (9’uncu), Bilkent Üniversitesi (12’inci) ve Koç Üniversitesi (20’inci) sırada yer aldı. BRICS ve Gelişmekte olan Ülkeler En İyi Üniversiteler Araştırması’nın lansmanı Koç Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Blackboard’un ana sponsoru olduğu araştırmayı ve Türkiye’den listeye giren üniversiteleri değerlendiren Blackboard Küresel Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Chris Merrick ise şöyle konuştu: “Küresel eğitim kalitesini geliştirmek açısından teknolojiyle güçlendirilmiş, yeni nesil ve her an her yerden erişim seçeneği sunan çözümleri büyük bir rol oynar. Halihazırda dünyanın en iyi üniversitelerin listesinde yer alan üniversitelerin büyük çoğunluğunun Blackboard çözümlerimizi kullanıyor olması bir tesadüf değildir. Times Higher Education BRICS ve Gelişmekte olan Ülkeler En İyi Üniversiteler listesinde yer alan Boğaziçi Üniversitesi Blackboard çözümlerini kullanıyor. Bugün 75 ülkede hizmet veren küresel bir şirket olarak BRICS ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan pazarlara ciddi önem veriyoruz ve bu pazarların eğitim alanında sahip oldukları potansiyellere inanıyoruz. İlk kez yapılan Times Higher Education BRICS ve Gelişmekte olan Ülkeler En İyi Üniversiteler Araştırması bu anlamda değerlidir. Bu vesileyle, zorlu kriterleri yerine getirerek zorlu yarışta sıralamaya girmeyi başaran, Türkiye’deki 5 üniversiteyi tebrik ederiz.”

Sıralamanın tamamı için: http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2014/brics-and-emerging-economies adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here