Blackboard Ankara İpek Üniversitesinde

0
342

BLACKBOARD ÖYS

 

İpek Üniversitesi, uzaktan eğitim uygulamalarını Blackboard Öğretim Yönetim Sistemi üzerinden gerçekleştirmektedir. Blackboard dünyada eğitim kurumlarınca yaygın şekilde kullanılmaktadır. 7/24 eğitim ve yaşam boyu eğitimi ilke edinen İpek Üniversitesi, Blackboard Öğretim Yönetim Sisteminin ülkemizdeki ilk kullanıcılarındandır.

Öğretim Yönetim Sistemi (ÖYS), kullanımı kolay ara yüzlere sahiptir. Ara yüzler hem işlevsel hem de görsellik açısından iyi tasarlanmış ve kullanıcı dostu olmalarının yanı sıra bir ÖYS’de bulunması gereken tüm araçları ve özellikleri içermektedir. Raporlama kısımları, eğitimde ihtiyaç duyduğumuz öğrenme çıktılarını ve hem öğrenci hem de öğretim elemanı tarafındaki ilerlemeyi detaylı sunacak raporlama kabiliyetine sahiptir.

Hem eşzamanlı (senkron) hem de eşzamanlı olmayan (asenkron) uygulamaları sunmaktadır. Senkron (eş zamanlı) bir derste kullanılan tahta, slayt sunumu, dosya ve ekran paylaşımı, metin yazım kutusu gibi tüm araçları sunmaktadır.

Öğrencilere Öğretim Yönetim Sistemine sadece bilgisayardan değil mobil araçlardan (Blackberry, Apple IOS, Android, HP webOS) da ulaşılabilmesine imkân tanımaktadır. Bu sayede eğitim, öğrencileri tek bir merkezde bulunma zorunluluğundan da kurtarmaktadır, aynı zamanda öğrenciler eş zamanlı konferanslara da katılabilmektedirler. Mobil uygulamalarda bilgisayardaki ara yüzün korunması ve aynı şekilde sunulması öğrencilerin alıştıkları ara yüzü sıkıntı yaşamadan kullanabilmelerini sağlamaktadır.

Blackboard Öğretim Yönetim Sistemi uzaktan eğitimde farklı öğretim yöntemlerinin uygulanabilmesine imkân tanımaktadır. Uzaktan eğitimin daha zengin yöntemlerle gerçekleştirilmesi ise klasik uzaktan eğitim yöntemlerine göre öğrenme çıktılarına olumlu etki yapmakta ve öğrenci memnuniyetini artırmaktadır. Blackboard’un öğretimin daha etkin gerçekleştirilmesine imkân tanıyacak diğer özellikleri şunlardır:

1. Safe Assignment Uygulaması: Sisteme öğrenciler tarafından yüklenen her türlü ödevin aşırmacılık ve intihal (plagiarism) olup olmadığı açısından kontrolü yapılmaktadır. Ödevde bulunan ifadeler İnternet’ten bu uygulama aracılığı ile araştırılıp, kopyalanan kısımlar ve hangi kısımları hangi kaynaktan alındığı detaylı bir şekilde öğretim görevlisine raporlanmaktadır.

2. Uyarlanabilir Öğrenme Uygulaması (Adaptive Learning): Her öğrencinin ilerleme hızı ve aldığı test ya da sınavlardaki başarısına göre kur atlatan ya da tekrar ettiren ve her öğrencinin gelişimini bireysel olarak takip edebilen bir sistem sunulmaktadır. Lineer değil dallanarak ilerleyen bir yapıya sahip olması sayesinde, öğrenci düzeyine göre öğrenciyi bir sonraki kura ve konulara yönlendirebilme kabiliyetine sahiptir.

3. Soru Çeşitliliği ve Soru Analizi: Sınav ya da yapılacak testlerde kullanılabilecek 16 farklı çeşit soru tipi sunar. Sınavlarda uygulanan soruların zorluk derecelerini, çeldiriciliklerini hesaplama ve analiz etme kabiliyetine sahiptir.

4. Sınav Güvenliği: Sınavlarda ekran kilitlenmekte, öğrenci o sayfadan başka sayfalara geçememektedir.

5. Öğrencinin ödevini video olarak çekip yollayabilmesi: Dil öğretiminde çok önemli olan konuşma ve telaffuz becerileri üzerine yapılan çalışmalar ve ödevleri öğrenci bir tıklama ile video çekip öğretmenine gönderebilmektedir.

6. Yazma editörü: Öğrenciler ödevlerini sistemde mevcut olan editöre yazarak ya da hazırladığı başka bir dosyadan bu editöre (kutuya) yapıştırarak öğretim elemanına gönderebilmektedir. Öğretim elemanı da aynı kutu içerisinde bu ödevi kontrol edip öğrenciye geri yollayabilmektedir. Bu sayede öğrenci ya da öğretim elemanı ödev yükleme, e-posta ile yollama gibi ekstra işlemlere gerek duymamaktadır.

7. Öğrenci Kayıt Sistemi: Öğrencinin okulla olan her türlü kayıt, devamsızlık, ödev notu, sınıf atlayıp atlayamayacağı ve değerlendirmelere ilişkin aldığı notlar bu sistemde tutulmaktadır.

8. Karşılıklı sesli-görüntülü görüşme altyapısı: Aynı anda sanal sınıf ortamında görüşme yapılabilen bu sistem sayesinde webinar ve online konferanslar, oturumlar düzenlenebilmektedir.

9. Yabancı Kaynak Erişimi Sunumu: İçinde barındırdığı bir takım öğretim kaynaklarına sınırsız erişim sağlamaktadır. Blackboard ÖYS, bireysel öğretimin gerçekleştirilebilmesinin yanı sıra aynı zamanda sosyal öğrenme ve bilgi paylaşım ortamları da sunmaktadır. Bu anlamda uzaktan eğitimde son derece önemli olan ve öğrencilerin birbirlerinden öğrenmelerine imkân sağlayan takım çalışmaları için uygundur. Web konferansları, webinarlar düzenlenmekte ve sunduğu wiki, blog ve diğer sosyal paylaşım ortamları ile işbirlikli öğrenme etkinliklerine imkân tanımaktadır. Uzaktan eğitimdeki en büyük problemlerden olan öğrencilerin yalnızlık hissi bu uygulamalar ile ortadan kaldırılabilmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here