Uzaktan Eğitimde Ball State Üniversitesinin Uygulaması Türk Üniversiteleri İçin Uygulanabilir Bir Model Olabilir mi?

0
255

Uzaktan Eğitimde Ball State Üniversitesinin Uygulaması Türk Üniversiteleri İçin Uygulanabilir Bir Model Olabilir mi?

Zerrin Ayvaz Reis, Istanbul University, Istanbul University Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi BÖTE, Beyazit Istanbul, ayvazzer@istanbul.edu.tr

Detaylı değerlendirdiğimiz zaman her koşulda öğrencilerin zaman ve mekan kısıtı olmadan eğitim almaktan memnun olacakları kesindir. Sadece online eğitim öğrencileri değil, ama karma eğitim alan öğrencilerin de BSU’da online eğitimden çok yararlandıkları gözlenmiştir. Çünkü Blackboard öğrenim yönetim sistemine yüklenmiş olan haftalık ders konuları ile dersi nerede olurlarsa olsunlar takip edebilmekte ödevlerini yine sistemi kullanarak süresi içinde teslim edebilmekte ve değerlendirme sonuçlarına da yine sistem üzerinden ulaşabilmektedirler. Öğretim üyeleri de; haftalık derslerini sisteme yüklemek suretiyle öğrencilerin derse hazırlıklı gelmelerini sağlamakta, böylece gerek örgün öğretimdeki öğrencileri, gerekse online eğitim alan öğrencileri ile senkronize ders yaparken dersin anlaşılma oranı artmaktadır.

Sınavların sistem üzerinde yapılabilmesi ve hızlı bir değerlendirme ile sonuçları öğrencilerine sunabilmesini olanaklı kılmaktadır. BSU; Blackboard öğrenim yönetim sistemininin sınavları yerine üniversitenin kendi IT personeli tarafından geliştirilmiş olan adına Gradebook denen bir sınav sistemi kullanılmaktadır. Üniversite içindeki teknik destek elemanlarının sayısı az gibi görünse de, Blackboard öğrenim yönetim sisteminin donanım veya yazılım kaynaklı sorunları firmanın kendi destek personeli tarafından çözülmektedir. Üniversite; bunun için bakım anlaşması gereği, yıllık 100.000$ gibi bir ücret ödemektedir. Böyle bir sistemin maliyeti yüksek gibi görünmesine rağmen özellikle uzaktan eğitim programına kayıtlı öğrencilerin ödedikleri harçlarla, örgün öğretimdeki öğrencilerin de harmanlanmış eğitim (blended learning) görebilmeleri mümkün olmaktadır.

Kısaca; iyi organize edilmiş bir uzaktan eğitim modeli ile eğitim öğretim maliyetleri düşürülebilir. Bu da öğrenciye daha kaliteli bir eğitim ortamı sunmak için, yaratılabilecek kaynak kullanımına bir fırsattır.

Makale buradan inceleyebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here