Anadolu Üniversitesi’ndeki Açık öğretimde 30’ıncı Yıl Konferansı

0
145
Lider online eğitim ve öğretim çözümleri şirketi Blackboard’un üst düzey isimleri Anadolu Üniversitesi’ndeki Açık öğretimde 30’ıncı Yıl Konferansı’na katıldı.
Online ortamdaki öğrenciler, geleneksel ve yüz yüze öğretime göre “daha iyi” performans gösteriyor

Yeni eğitim yılı ile birlikte Blackboard’un interaktif iletişim fırsatları sunan mobil çözümlerini kullanmaya başlayan Anadolu Üniversitesi’nin düzenlediği konferansta Açık ve Uzaktan Eğitimin önemi ve bu alanında Türkiye ve dünyadaki hizmetler paylaşıldı.

1997 yılında ABD’de kurulan, 75 ülkede hizmet veren önde gelen e-eğitim ve uzaktan eğitim teknolojileri ve çözümleri şirketi Blackboard’un temsilcileri Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen, “Açık öğretimde 30’ıncı Yıl Konferansı’nda” 2020’de dünya eğitim sektöründe beklenen değişimleri ve yeni trendleri aktardılar.

Blackboard yöneticileri sunumlarında 2016’da üniversitelerin yüzde 43’ünün Kitlesel Açık Online Kurslar (MOOCs) sunmayı hedefledikleri, 2025’te, 8 milyon öğrencinin kendi ülkeleri dışında eğitim alacağı ve 2020’ye geldiğimizde dünyadaki her 10 yeni üniversite mezununun 4’ü Çin ve Hindistan’dan geleceği gibi öngörüleri ve rakamları paylaştılar. Bu konjonktürde, eğitim kurumlarının pazardaki hareketliliğin ve özellikle yüksek öğretim sistemindeki değişimin farkında olmaları, yenilikleri denemek konusunda çekimser kalmamaları, öğrenim teknolojilerini genel kurum stratejilerinin içine katan ölçeklenebilir çözümlere yönelmeleri gerektiğinden bahsedildi. Araştırmalara göre ortalama olarak aynı içeriklere sahip online ortamdaki öğrencilerin, geleneksel metotlarla ve yüz yüze eğitim gören öğrencilere göre “daha iyi” performans gösterdiklerine de vurgu yapıldı.

Pek çok yüksek öğretim, K12 ve kurumsal ve kamu kurumlarından oluşan 37.700 müşteriye, karma eğitim metodolojileri sunan Blackboard ‘un çözümleri bugün dünyadaki en iyi üniversitelerinin yüzde 72’si tarafından kullanılıyor. Türkiye’de de güçlü bir yerel ekip ve iş ortakları ile çalışmalarını sürdüren Blackboard’un e-eğitim ve uzaktan eğitim teknolojileri ve çözümlerini tercih edenler kurumlar arasında Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon Merkezi, İpek Üniversitesi, Uluslararası Antalya Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi gibi önde gelen kurumlar yer alıyor.

“Açık ve Uzaktan Eğitim (ODL) alanında sunduğu hizmetlerin 30’ıncı yılını kutlayan Anadolu Üniversitesi aslında bu vizyonuyla Türkiye’deki eğitim kurumları için de örnek oluyor” diye konuşan Blackboard Türkiye Genel Müdürü Ali Ertem, Anadolu Üniversitesi ve Blackboard arasında yeni dönemde başlayan bir işbirliğinin detaylarını da paylaştı: “Dünyanın en büyük açık öğretim üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi 21’inci yüzyılın eğitim ihtiyaçları kapsamında Blackboard mobil erişim çözümlerine yönelmeyi tercih etti. Anadolu Üniversitesi, e-eğitim programı kapsamında öğrencilerine akıllı telefonlar ve tabletlerden erişim sunan ‘Blackboard Learn Platformu’nu bu öğretim yılında uygulamaya başladı. E-eğitimde öğrencilerin mobil platformlarda eğitim içeriğine ulaşabilmesi ve interaktif iletişimde bulunabilmesi için tasarlanan, akıllı telefonlardan ve tabletlerden de erişim sunan Blackboard Learn platformu, Türkiye’de eğitim kalitesini daha da artırmak açısından son derece önemli bir adımdır. Bu bağlamda Türkiye’de yenilikçi eğitim standartlarının benimsenmesinde rol oynamaktan mutluluk duyuyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here