Online öğrencilerinizle bağlantı kurmak için 3 ipucu

0
269

Bu, Florida’daki Valencia Kolejinde eğitici bir tasarımcı olan Josh Murdock tarafından yapılan bir misafir yayınıdır.

21 milyondan fazla öğrenci en az bir online ders alıyor ve bu sayı her sömestrde büyüyor. Gerçek şu ki, artık geleneksel ya da online öğrenciler yok; her yerde öğrenciler hem online hem de fiziksel sınıflarında ders alıyorlar. Eğitmenler ve yöneticiler olarak, geleneksel derslere alışkın olan öğrencilerin online ortamlarda başarılı olmalarına yardımcı olma fırsatına sahibiz.

Geleneksel sınıftan online ortama geçiş yapan öğrenciler için en zor düzeltmelerden biri de öğretmenlerine bağlı hissetmektir. Eğitmenler soru sorma ve not verme projelerine cevap veren sanal bilgisayarlar olurken, online kurslarda birçok kez öğrenciler bir kullanıcı adıdır. Ancak, bu, online öğretmenlerin gerçek olduğu bir ortam yaratmak için birkaç önemli hile ile gerçekleşmek zorunda değildir.

Öğrencilerin gelenekselde, online internete geçişi kolaylaştırmasına yardımcı olacak üç basit ipucu:

İpucu #1: En başından bir topluluk oluşturun

Bir giriş tartışmasıyla (forum), kendiniz ve öğrenciler arasında, dersin başında öğrenciler arasında bir bağlantı duygusu geliştirin. Öğrencilerin tartışma panosunda veya bloglarda kendilerini sınıfın geri kalanına yanıt vermelerini teşvik etmelerini sağlayın. (Bu tartışmada dersle ilgili bazı arka plan soruları eklemeyi unutmayın.) Eğitmen olarak, bu bağlantıyı başlatmanın en büyük yolu, sadece bir çerez kesici cevabı yerine, her öğrenciye tekrar edilmenizi kişiselleştirmektir. Konuyu başlatmak için, bazı kişisel bilgilerinizi (ilgi alanlarınız, favori kitabınız vb.) paylaşın. Kişisel bilgi sunma, öğrencilerin sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olur ve bunu robotik, online bir öğretmen olmadığınızı gösterir.

İpucu #2: “Benim hakkımda” projesi verin

Öğrenciler hakkında daha fazla şey öğrenmeme yardımcı olan ve onlara bir tür yazılımın nasıl kullanılacağını öğreten bir diğer ödev “All About Me” projesidir. Öğrenciler için arka plan, eğitim, iş geçmişi, kişisel ilgi ve gelecekteki hedefleri hakkında projeler oluşturmak için hem PowerPoint hem de Glogster kullandım. Kendi bilgimle, birbirimizi tanımamıza yardımcı olan bir örnek oluşturuyorum. Sadece proje geribildirimlerine değil, kişisel düzeyde içerdikleri bilgilere cevap verdiğinden emin olabilirim.

İpucu #3: Video duyurularıyla öğrenci katılımını artırın

Bu ipucu en başarılı yoldur ve şu anda online dersler arasında nadir görünüyor. Video güncellemeleri yoluyla duyuru veya haftalık güncellemeler sağlayın. Birkaç dönem boyunca online eğitim teknolojisi kurslarım için web kamerası aracılığıyla haftalık güncellemeler oluşturdum. Öğrenciler bu tür bir video duyuru hakkında harika geribildirimler verdiler. Öğrenciler her hafta daha fazla bağlı olduklarını, beklentileri daha iyi anladıklarını ve ödevleri daha iyi anladıklarını söylüyorlar. Video duyuruları için her hafta benzer bir tema izlemeyi tercih ediyorum.

  • Bir önceki hafta, gerekli herhangi bir teşvik veya hatırlatıcı ile tartışın.
  • Ödevler, en iyi uygulamalar ve öğrencilerden genellikle çeşitli ödevlerdeki öğrencilerden aldığınız sorularla ilgili ayrıntılar içeren gelecek hafta ödevlerini tartışın.
  • Yeni bir şey vurgulayın ve bir araç ya da bilgi üzerinde bir haftalık ekstra için öğrencilerin İpuçları ve püf noktaları bölümüne bakın.

Bu tür video duyurusu, bazen çevrimdışı bir video olarak doğrudan YouTube’a kaydedilen temel bir web kamerası kullanılarak üretilebilir. Listelenmemiş ayar, videoyu aranabilir veya YouTube kanalınızda görünmeden bağlantıyı veya yerleştirmeyi kolayca paylaşmanıza olanak tanır. YouTube harikadır çünkü herhangi bir medyayı otomatik olarak doğru biçime dönüştürür ve çoğu mobil cihazda erişilebilir durumdadır. Kayıt sırasında ses kalitesinin ne kadar önemli olduğunu unutmayın; Kalitesine ve netliğine bağlı olarak web kamerası mikrofonu yerine bir mikrofon kullanmayı düşünün. Her hafta kaydettiğiniz gibi basit bir komut dosyası veya ana hat oluşturun, bu sayede takip etmenize yardımcı olacak ve tartışmak istediğiniz ayrıntıları unutmayacaksınız.

Bu tür bir video duyuru, öğrencilerinizin, online öğretmenlerini görmelerini sağlar. Genellikle videoyu, içerik düzenleyiciye eklenen yeni Video Her Yer özelliği ile artık daha kolay olacak olan duyuru alanına yerleştiririm. Otomatik metin yazımı geliştirilinceye kadar, bir metin sürümüne erişmeye ihtiyaç duyan öğrenciler için duyurunun bir dökümünü de eklemek önemlidir.

Derse daha çok bağlı olmak her zaman öğrenciler için, özellikle de ilk online dersini alan veya metin yönergelerine ve örneklerine dayanan ödevleri anlamaya çalışanlar için her zaman rahatlatıcıdır.

Son Haftanın Duyurularımdan birine örnek:

Bu 3 basit ipucunu takip edin ve öğrencilerin daha fazla bağlı hissetme ve ödevleri daha iyi anlama konusunda size olumlu geribildirim vereceğini garanti ederim. Ödevlerle ilgili birkaç soru alıyorum ve video açıklamasında onları vurgulayarak eksik kısım hakkında daha az geri bildirim alma eğilimindeyim. Öğrencilerimi tanımaya ve “All About Me” projelerine dayanarak çok daha iyi ve çok daha erken tanıyorum. Bu ipuçlarını takip ederek online dersime daha fazla bağlanmış hissediyorum.

Profesör Josh olarak da bilinen Josh Murdock, Florida’daki Valencia Koleji’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta, burada çevrimiçi kurslar, teknoloji öğretim üyeleri ve dünyadaki Blackboard problemlerini çözme konusunda deneyime sahiptir. Son on yıldır çevrimiçi, karma ve yüz yüze ders verdi. Follow Josh on Twitter @professorjosh.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here