Kadir Has Universitesi ve Blackboard Başarı Hikayesi

0
370

Kadir Has Universitesi ve Blackboard Başarı Hikayesi

Kadir Has Üniversitesi, 2007-2008 akademik yılından bu yana öğrenci- öğretim elemanı iletişimini ve etkileşimini sağlayan bir öğrenim yönetim sistemi olan Blackboard Learn kullanıyor.
Ödev, duyuru, tartışma panosu, wiki, blog gibi öğretime dair pek çok aracı barındıran Blackboard Learn sistemi, Kadir Has Üniversitesi’ne yenilikçi bir öğretim sistemi ve öğrenci-eğitmen sinerjisi için gereken kilit araçları sağlıyor. Ayrıca, Kadir Has Üniversitesi Blackboard Yönetilen Barındırma Hizmeti kapsamında 7/24 teknik destek alıyor.

Sistemin sunucuları ve sunucu yönetimi hizmeti Blackboard tarafından yapılırken; yönetim, destek ve eğitim hizmetleri Kadir Has Üniversitesi Eğitim Teknolojileri Destek Birimi tarafından yürütülüyor.
Teknolojiyle Uyumlu Eğitim Sistemi ile Küresel Standartları Yakalamak Blackboard Learn sisteminin “duyuru aracı” eğitmelerin öğrencilere her an, her yerden ulaşmasını sağlarken; “tartışma panosu aracı” öğrenciler arası etkileşimi artırıyor ve farklı düşüncelerin tanınmasını sağlıyor. Araç; ders saatleri dışında ders aktiviteleri oluşturulmasını da mümkün kılıyor. Eğitmenlere zamandan tasarruf ettiren “sınav aracı” ile eğitmenler sınav kağıdı okumak yerine dersin işlenişine ve akademik çalışmalara vakit ayırabiliyorlar. “Sınav aracı” sınav notlarını anında görüntüleme, eğitmenlerin geri bildirimlerinden faydalanma ve soruların
cevaplarını sınav bitiminde görüntüleme avantajları sunuyor.

Sistem üzerindeki otomatik değerlendirme özelliği manuel değerlendirme süreçlerindeki hata paylarını azaltıyor. 2013’ten bu yana Blackboard Learn sistemi Türkçe seçeneğiyle de kullanıma sunuluyor. Kadir Has Üniversitesi Eğitim Teknolojileri Destek Birimi Sorumlusu İpek İli Erdoğmuş farklı uygulamaların Blackboard sistemiyle basitçe entegre olabildiğini ve bu özellik sayesinde sistemi daha etkin kullanmalarını sağlayan ürünleri kolaylıkla devreye alabildiklerini belirtiyor. İpek İli Erdoğmuş Blackboard Learn sistemi ile kazanımları aktarıyor: “Öğrenciler 7/24 ve istedikleri yerden ders materyallerine ulaşıyorlar ve kaçırdıkları derslerin dahi ders içeriklerine erişebiliyorlar. Öte yandan, elektronik bir sistemle bu takiplerin ve ders materyali paylaşımının yapılması kağıt israfından ve fotokopi bağımlılığından kurtulmaya yardımcı oluyor.

Blackboard Learn tüm öğrencilerin ödevlerinin bir yerde toplandığı bir platform sunuyor ve eğitmenler tüm öğrencilerin ödevlerine her an her yerden ulaşabiliyorlar. Öğrencilerin sadece kendilerine ait notlarını ve karnelerini takip edebildikleri bu sistemde eğitmenler ise öğrencilerin performanslarını kolaylıkla gözlemleyebiliyorlar. Eğitmenlerin ofis saati, yeri, kişisel web sayfası gibi bilgileri de içerisinde barındıran sistem, eğitmen ve öğrenci arasındaki etkileşimi artırıyor .”
Blackboard Learn sisteminin içerisinde yer alan soru bankaları sonraki eğitim yıllarında da kullanılabiliyor. Yeni sorular ekledikçe soru havuzunun kapsamı büyüyor ve eğitmenler öğrencilere daha fazla soru tipi gönderebiliyorlar. Birçok yayınevinin Blackboard web portalına uyumlu soru bankaları olması da öğretim elemanlarına ek fırsatlar yaratıyor.
Dünyadaki pek çok üniversite tarafından kullanılan Blackboard Learn SafeAssign aracı ise sınavlarda ve ödevlerde alıntı yapılan, kopyalanan yerleri gösteriyor ve yüzdelik raporlar çıkarıyor. Kadir Has Üniversitesi, öğretim elemanlarına ciddi destek veren ve öğrenciler arasında farkındalık yaratan Blackboard SafeAssign çözümünün tüm avantajlarından faydalanan okullar arasında yer alıyor.
Deneyimleri doğrultusunda benzer çözümlere yönelmeyi düşünen eğitim kurumlarına önerilerini sorduğumuzda İpek İli Erdoğmuş, gerek seçim sürecinde gerekse de ürünlerin kullanımında eğitmenlerin ve öğrencilerin taleplerinin doğru anlaşılması ve tercih edilen sistemlerin kullanımının doğru aktarılmasının önem taşıdığına vurgu yapıyor.
Blackboard Learn sistemine adaptasyonu hızlandırmak ve öğretim elemanları arasındaki aktif kullanımı sağlamak için kullanım kılavuzları hazırladıklarını ve dönem başlarında öğretim elemanlarına eğitimler verdiklerini de sözlerine ekliyor.
Fayda/Maliyet Oranında ve Yatırım Geri Dönüşünde Ciddi Başarı Akademik mükemmeliyetçilik ve öğrenci başarısı taahhütlerini benimseyerek Türkiye’nin lider üniversiteleri arasındaki konumunu güçlendirmeyi hedefleyen Kadir Has Üniversitesi’nin başarısı kanıtlanmış bir sistem olan Blackboard Learn ile ilgili memnuniyeti, kullanım oranlarına da yansıyor. “Bu oranlar markaya karşı duyulan memnuniyetin en açık göstergesidir” diye açıklayan İpek İli Erdoğmuş yatırımın geri dönüşünü ise şöyle değerlendiriyor:

“Öğrencilerin kullanım oranları, üniversitenin ulaştığı öğrenci sayısı, zaman ve maliyet tasarrufu gibi ölçümlemelere göre değerlendirdiğimizde yatırım maliyetinin geri dönüşünü tam anlamıyla almayı başardığımızı görüyoruz. Blackboard markasının e-öğrenme alanındaki dünya liderliğini de göz önünde bulundurursak, kapsamlı ve güvenilir bir sisteme yatırım yaptık ve uzun vadede etkin bir çözüm sağlamayı başarmış olduk.”

Success Story Web Site

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here